Jakie okulary są najlepsze dla prezbiopów?

Dla prezbiopów rekomendowanym rozwiązaniem są okulary progresywne. To okulary, które korygują jednocześnie wszystkie problemy z widzeniem wśród prezbiopów – widzenie dali, bliży oraz odległości pośrednich. Jedna para okularów progresywnych eliminuje konieczność posługiwania się na przemian kilkoma parami okularów korekcyjnych.

Czy okulary progresywne nadają się dla sportowców, kierowców itp. ?

Tak. Posiadając okulary progresywne nie musisz już stosować zamiennie żadnych innych. Jedna para okularów będzie Ci służyć w pracy, podczas jazdy samochodem, podczas czytania i oglądania telewizji.

Ile kosztują okulary progresywne?

Ceny zaczynają się od kilkuset złotych. Ich ostateczna wartość zależy od rodzaju wybranych szkieł,  materiału, wybranej oprawy oraz kosztów montażu.

Czy okulary progresywne mogą być zrefundowane przez NFZ lub pracodawce?

Narodowy Fundusz Zdrowia dofinansowuje zakup najtańszych okularów sferycznych do dali lub bliży. Pracodawcy natomiast są zobligowani prawnie do zapewnienia okularów pracownikom korzystającym na stanowisku pracy z komputera, ale wysokość dofinansowania zależy  od polityki i budżetu firm

Jak długo trwa przyzwyczajenie się do okularów progresywnych?

Proces ten zależy od wielu czynników i jest to kwestia indywidualna dla każdego użytkownika. Zazwyczaj jest to okres od około kilku dni do 2 lub 3 tygodni.

Czy będąc prezbiopem będę musiał nosić okulary do końca życia?

Niekoniecznie - można zdecydować się na laserową korekcje prezbiopii lub wszczepienie soczewki wewnątrzgałkowej np. przy okazji operacji zaćmy.

Jak często muszę zmieniać soczewki kontaktowe?

Czas wymiany soczewek podany jest na ich opakowaniu. Przykładowo, soczewki jednodniowe to soczewki jednorazowego użytku, które powinno się wyrzucić po jednym dniu noszenia. Soczewki miesięczne to soczewki, które można nosić przez cały miesiąc (w trybie dziennym), przestrzegając zasad higieny. Soczewkę należy codziennie czyścić i dezynfekować. Czasu noszenia soczewek nie należy przedłużać, ponieważ narażamy się na ryzyko infekcji.

Jak często kontrolować swój wzrok będąc użytkownikiem soczewek kontaktowych?

Przy regularnym stosowaniu soczewek kontaktowych powinniśmy raz na pół roku umówić się na wizytę kontrolną do swojego specjalisty.

Czy istnieją jakaś dolna i górna granica wieku, która nie pozwala na noszenie soczewek kontaktowych?

Nie ma dolnej granicy wieku dla osób noszących soczewki kontaktowe. Zaleca się je w szczególności osobom młodym, ponieważ zwykle prowadzą one bardziej aktywny tryb życia i częściej niż osoby starsze uprawiają sport.Nie istnieje też górna granica wieku dla osób noszących soczewki kontaktowe.

Czy zabieg wszczepienia takiej soczewki jest bolesny?

Operacja jest całkowicie niebolesna. W zdecydowanej większości przypadków stosuje się nieinwazyjne znieczulenie miejscowe w postaci kropli do oczu.

Czy zabiegi są refundowane z funduszu NFZ?

Wszczepienie soczewki wewnątrzgałkowej związane z operacja zaćmy jest refundowane przez NFZ, jednak zwykle są to soczewki jednoogniskowe, nie korygujące prezbiopii.

W jakim odstępie czasu od operacji mogę ponownie prowadzić mój samochód?

To zależy od jakości widzenia w drugim oku. Jeżeli widzenie w drugim oku jest prawidłowe, to prowadzenie samochodu powinno być możliwe już kilka dni po operacji.

Czy istnieją przeciwwskazania do korekcji starczowzroczności za pomocą soczewek wewnątrzgałkowych?

Istnieją różne soczewki wewnątrzgałkowe; np. wszczepiane do torebki na miejsce usuniętej własnej soczewki oraz tzw. fakijne soczewki, czyli wszczepiane jako kolejna soczewka do rowka rzęskowego, czyli do przodu od własnej soczewki, która pozostaje nienaruszona. Warunki danego oka, w tym parametry anatomiczne i wielkość wady wzroku oraz indywidualne oczekiwania pacjenta, w tym np. rodzaj wykonywanej pracy, stanowić mogą przeciwskazania do wykonania operacji. Kwestie te są szczegółowo analizowane i omawiane z pacjentem podczas kwalifikacji do operacji.

Sekcja Polskiego Klubu Presbiopia 21

Polski Klub Presbiopia 21 powstał w kwietniu 2016 roku w Poznaniu z inicjatywy prof. nadzw. dr. hab. med. Andrzeja Grzybowskiego. Impulsem do stworzenia pierwszej w Polsce grupy ekspertów zajmujących się presbiopią była jednogłośna opinia środowiska o braku powszechnego dostępu do wysokiej jakości wiedzy z zakresu nowoczesnych metod korekcji starczowzroczności.

Klub zrzesza polskich oraz zagranicznych praktyków oraz profesorów okulistyki zajmujących się nowoczesnymi metodami korekcji starczowzroczności w Polsce.

zaloguj się aplikuj

 
 

Partnerzy Platformy Edukacyjnej